Karadeniz Turu

25 Nisan 2022
Genel

Karadeniz Turu

Karadeniz turu denildiği zaman akla Doğu Karadeniz ve Batı Karadeniz olmak üzere iki rota gelir. Sıklıkla karşınıza çıkan Safranbolu, Küre Dağları ve Amasra turu Batı Karadeniz rotasıdır. Dilerseniz Doğu Karadeniz turuyla da keyifli bir gezi geçirebilirsiniz. İnsanlar Karadeniz turuna katılacağı zaman genelde yaylaların gezileceğini düşünerek gezi planı yapıyor.

Oysaki Karadeniz’i sadece yaylalarla sınırlandırmak ve ona göre plan yapmak doğru değildir. İlk defa Karadeniz turuna katılacaksanız Rize, Artvin ya da Trabzon yaylalarına gitmek güzel vakit geçirmeniz açısından iyi bir tercih olabilir. İnsanlar Rize yaylalarına gittiği zaman Laz ve Hemşin şeklinde iki yayla çeşidine rastlar. Daha önce Rize’ye gitmediyseniz bu yaylaların ne anlama geldiğini bilmenizde fayda vardır.

Karadeniz Turu Planlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sosyal medyada sürekli gördüğünüz turistik yaylaları ziyaret etmek istiyorsanız, tercihiniz Hemşin yaylalarından yana olmalıdır. Sıklıkla görülen ve popüler olan yaylalar dışında geleneksel, kültürel deneyimler yaşamak için Laz yaylalarına gitmeniz daha uygun olacaktır. Fakat Hemşin yaylalarına ulaşmak Laz yaylalarına kıyasla daha kolaydır.

Laz yaylalarına gitmek isteyenler kamp ve trekking içerikli Karadeniz turlarını tercih edebilir. Adana çıkışlı Karadeniz turlarını incelerken bu tarz noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Adı üstüne Laz yaylaları kültürel bir birikime sahip olduğu için konuşulan dili anlamanız da epey zor olacaktır. İletişim konusunda sorun yaşamak istemiyorsanız Hemşin yaylalarını tercih etmelisiniz.

Karadeniz Turunda Yaylalara Ulaşım

Daha önce Karadeniz deneyimi yaşadıysanız ve kendinize güveniyorsanız yaylalara gitmek için araç kiralayabilirsiniz. Buna rağmen araç kiralayarak yaylalara gitmeye çalışmak güvenilir bir yöntem değildir. Söz konusu kiralık araç olduğunda başına sorun geldiği zaman ayrı bir stres yaşayacaksınız. Bu tarz sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız Adana çıkışlı Karadeniz turlarına katılabilirsiniz.

Kendi başınıza Karadeniz’e gitmekte ısrarcıysanız ulaşım sağlamak amacıyla size yardımcı olacak şirketler vardır. Şirketlere rotanızı söylediğinizde sorun yaşamadan ulaşım sağlamanız için size fiyat teklifinde bulunurlar. Güvenilir bir şirket bulmak için detaylı araştırma yapmanız gerekiyor. İlk defa Karadeniz’e gidecek kişilerin Adana çıkışlı turlara katılması daha uygun bir seçenektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

x